Утрински Весник
Свет

Двајца Украинци избодени со нож во трговски центар во Германија, уапсен Русин

1714286997 1579 Large.webp.webp

Руски државјанин (57) во саботата вечер со нож избодел двајца Украинци во трговски центар во Мурнау, Германија.

Според соопштението на баварската полиција, првата жртва, 36-годишен Украинец, починал на местото на настанот, а 23-годишен маж вечерта во болница им подлегнал на повредите.

Баварската полиција соопшти дека 57-годишен Русин е уапсен „на домашна адреса недалеку од местото на злосторството“.

„Веднаш била известена итна помош и на лице место било констатирано дека едно од лицата веќе им подлегнало на тешките повреди. Другиот маж, кај кој биле констатирани тешки повреди, починал откако бил пренесен во блиската болница, и покрај обидите да го оживеат “, се вели во соопштението на полицијата.

Истрагата е во тек, а баварската полиција ги повика сведоците да излезат за да им помогнат да го утврдат мотивот за нападот, пишува Киев пост.

Можете да прочитате

Добра вест за Македонците кои бараат работа во Германија: Се олеснуваат процедурите за работа

Над 1.000 луѓе загинаа на аџилак во Саудиска Арабија

Владата на Израел повтори дека е посветена на уништувањe на Хамас