Утрински Весник
Свет

Утре одлука за можноста за жалба на екстрадицијата на Џулиен Асанж во САД

Dzulijan Asanz.jpg
300x250 (7)

Високиот суд во Лондон утре ќе одлучи дали Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, ќе може да се жали на одлуката за негова екстрадиција во Соединетите Американски Држави.

Американските обвинители го бараат 52-годишниот Асанж под обвинение поврзани со објавување на огромни количини доверливи американски воени досиеја и дипломатска кореспонденција на Викиликс.

300x250 (7)

Тие тврдат дека нивното објавување ги загрозило животите на американските агенти и дека нема оправдување за неговото злосторство.

Поддржувачите на Асанж го поздравуваат како новинарски херој, чие кривично гонење е политички мотивирано, односно се прогонува за разоткривање на американските злосторства.

На дводневното сослушување минатиот месец, неговите адвокати побараа дозвола да поднесат жалба против одлуката на Британија да го екстрадира.

„Тоа е тоа. ОДЛУКА УТРЕ“, напиша неговата сопруга Стела на социјалната платформа Х.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен