Утрински Весник
Македонија

СПРЕМАЈТЕ ГИ КРАТКИТЕ РАКАВИ: За време на викендот ќе го почувствуваме летото, за прв пат оваа година – Се очекуваат температури дури до околу 30 степени!

Gfs 9 150.png
Ss2

Метео анализа на Славчо Попоски:

До четврток времето во Македонија ќе се задржи многу променливо со чести повремени врнежи од дожд со променлив интензитет и со повремено засилен ветер од јужен правец. Локално ќе биде  и нестабилно, со пороен дожд и грмежи. Температурите ќе бележат тенденција на постепен пораст.

300x250 (7)

Особено топло ќе биде во петок и за време на викендот, кога нашата територија ќе биде под влијание на значително потопла воздушна маса со потекло од северните предели на Африка. Тогаш температурите ќ се искачуваат во интервалот од 23 до 28 степени, особено за време на викендот кој доаѓа.

Значи за време на викендот не очекуваат рано – летни температури на воздухот кој ќе бидат значително над просекот за овој период од годината, а времето ќе биде значително постабилно и релативно суво, со многу повеќе сончеви периоди.

Се на се, за време на викендот слободно граѓаните ќе можат да се шетаат по кратки ракави.

Во регионот пак температурите локално ќе надминуваат и 30 степени.

Ss1

Можете да прочитате

Левен: Гласајте за СДСМ и Пендаровски, само тие имаат јасен план за Македонија

Во Косово приведен македонски државјанин баран со меѓународна потерница заради тешко убиство

Ковачевски: ЕУ е единствена шанса за вистински и суштински промени во Македонија