Утрински Весник
Спорт

Јунајтед ќе плати 60 милиони евра за Ким

Јунајтед ќе плати 60 милиони евра за Ким

Ким Мин-јае (26) ќе го напушти Наполи и ќе замине во Манчестер Јунајтед, тврди британскиот таблоид „Сан“. Според овој извор, јужнокорејскиот дефанзивец е примарна цел на менаџерот на Јунајтед, Ерик Тен Хаг, во летниот преоден рок.

dobivaj vesti na viber

Ким, минатото лето од Фенербахче, за сума од 18 милиони евра се пресели во градот под Везув. Во сезоната која полека завршува, со Наполи ја освои шампионската титула. Ким беше еден од најважните играчи во тимот на Лучано Спалети, во походот кон првото скудето по пауза од 33 години.

„Сан“ пишува дека трансферот е „практично завршен“, додека италијанскиот „Ил Матино“ објави дека Ким се подготвува за заминување.

Ким во Јунајтед би требало да има годишна плата од девет милиони евра. За да го донесе на „Олд Трафорд“, Манчестер Јунајтед ќе мора да ја активира излезната клаузула на Ким, односно да му плати на Наполи 60 милиони евра.

Неговиот актуелен договор со Наполи е до 2025 година со опција за продолжување на уште две сезони.

„Трансфермаркт“, го цени на 50 милиони евра и моментално важи за еден од најдобрите дефанзивци во светот.

Можете да прочитате

Мурињо: Неправда, Тејлор судеше како да е Шпанец

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз