Утрински Весник
Свет

(Видео) Откриена луксузна вила на Путин во Финска: новинари влегле внатре и пронашле мистериозна кутија

(Видео) Откриена луксузна вила на Путин во Финска: новинари влегле внатре и пронашле мистериозна кутија

Рускиот претседател Владимир Путин поседува луксузна рибарска вила во Финска, но тешко дека некогаш ќе ја искористи.

dobivaj vesti na viber

Напуштената викендица се наоѓа на брегот на езерото Саима во југоисточна Финска, а на Путин му ја изградил негов близок пријател и за неа се потрошени околу 3,2 милиони долари, пишува рускиот независен медиум „Инсајдер“.

Трикатната вила има лифт, винарска визба, подземна гаража, сауна, приватен базен, соба за билијард, канцеларија и осум тоалети, пишува „Инсајдер“ со презентација на планот на величествената зграда. Но, вилата никогаш не била завршена, вели новинарот на „Инсајдер“, Сергеј Канев.

На видеото објавено во четвртокот, Канев преку отворена врата влегува во напуштената куќа. Внатрешноста е исполнета со скелиња, градежни материјали, плочки, скали, бела техника и мебел за бања. Сè изгледа како работниците штотуку да го напуштиле градилиштето.

Новинарот наиде и на мистериозна кутија на која на руски пишува: „Не допирајте ги овие кутии без моја дозвола“.

Изградбата на вилата беше полна со проблеми, а мајсторите постојано се менуваа, бидејќи си заминуваа поради неисплатени плати, а потоа ќе требаше да чекаат други екипи. Некои работници дури одбиле да работат на куќата.

Изградбата на вилата ја финансираше стариот пријател на Путин од државниот универзитет во Ленинград, Виктор Кмарин, кој сега лобира за рускиот лидер. За време на студирањето заедно оделе на забави и биле партнери во борење.

Според „Форбс“, Кмарин сега е извршен директор на најголемата руска хидроенергетска компанија и е во брак со братучедка на Путин.

Кмарин ја изгради луксузната вила во Финска за Путин да може да поминува повеќе време со него. Главната зграда чинела околу 541.000 долари, осигурителната куќа 216.000 долари, градежните материјали чинат 432.000 долари, а има и разни дрвени мостови, патеки и рибарска куќа кои ја украсуваат околината.

Не е јасно кога почнала изградбата, но сигурно било пред 2017 година.

Имено, тогаш Путин за последен пат ја посети Финска и се сретна со финскиот претседател Саули Ниинисто во блискиот град Савонлина.

За време на средбата на Путин со финскиот претседател, Кмарин дошол во вилата и им рекол на мајсторите да престанат со работата бидејќи Путин повеќе не е заинтересиран за риболов во Финска, пишува „Инсајдер“, повикувајќи се на извори од руската служба за безбедност.

Кмарин подоцна практично ја отпишал куќата бидејќи не можел да најде купувач за неа.

Можете да прочитате

ЦРЕА: Нафтената војна на Западот против Русија го губи момент

(Видео) Шефот на Вагнер бесен: Зошто по ѓаволите пуштате дронови да летаат кон Москва?

„Во пет наутро слушнав татнеж, уште три метри и ова ќе беа нашите прозорци“: очевидец за нападот со дрон на Москва