Утрински Весник
Свет

Украински војници од Бахмут: Се плашиме дека Русите ќе не опколат

Украински војници од Бахмут: Се плашиме дека Русите ќе не опколат

Двајца украински војници кои се борат во источниот град Бахмут велат дека стравуваат од обид за руско опкружување на градот.

dobivaj vesti na viber

„Ситуацијата во градот е многу алармантна, но ние продолжуваме да се бориме“, рече еден војник, кој Си-Ен-Ен не го идентификува од безбедносни причини.

Неименуван војник во Бахмут, со кој Си-Ен-Ен е во постојан контакт со недели, рече дека има интензивни улични борби, но и дека, иако руската закана продолжува да расте, тој не верува дека Русите ќе постигнат значителен напредок во наредните денови.

„Ова е многу загрижувачко за нас и за сите што се со разум, особено за оние кои видоа што се случи со луѓето кои беа опколени во Соледар. Бевме таму и никој не сака тоа да се повтори“, рече војникот.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Малиар потврди дека Русија „го зголемува притисокот“ врз Бахмут.

„Непријателот фрла значителен број луѓе, оружје и воена опрема во битката обидувајќи се да ја пробие нашата одбрана. Тој трпи значителни загуби, но не се откажува од своите планови“, истакна Хана Малиар на Телеграм.

Можете да прочитате

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател

Америка откри уште еден „кинески шпионски балон“