Утрински Весник
Спорт

УФЦ: Едвардс пак го победи Усман, Гетџи го „суреди“ Физиев

УФЦ: Едвардс пак го победи Усман, Гетџи го „суреди“ Физиев

Лион Едвардс со фантастична тактичка борба стигна до победа во пет рунди над Камару Усман за да ја одбрани својата титула во велтер категорија на УФЦ 286 во Лондон, носен од поддршката на публиката.

dobivaj vesti na viber

Едвардс успеа да ги издржи сите обиди на Усман да го пренесе мечот на подот, и ги упати посилните удари во пресметката, за да дојде до 48:46, 48:46, 47:47 победа. Тој „преживеа“ и казна од одземање на поен во третата рунда за држење на кафезот. Следни противници на Едвардс најверојатно ќе биде Колби Ковингтон.

Во вториот главен меч во Лондон, Американецот Џастин Гетџи успеа да го издржи силниот старт на противникот за да го победи на поени Рафаел Физиев. Физиев имаше далеку подобр стаарт на мечот, со повеќе удари, но Гетџи успеа да се врати во послената рунда, која му ја донесе победата на поени.

Можете да прочитате

Тотенхем го сака Компани за нов менаџер?

Рабио од лето на „Енфилд“?

Нема ништо од боксерскиот спектакл Фјури – Усик