Утрински Весник
Спорт

УЕФА прифати зголемување на бројот на фудбалери кои репрезентациите ќе ги имаат на располагање за ЕП-2024

Ep 4.jpg

Унијата не европските фудбалски асоцијации (УЕФА) го прифати предлогот за зголемување на број на играчи кои репрезентациите ќе ги имаат на располагање на завршницата од континенталниот собир кој летово ќе се одржи во Германија. На ЕП-2024 репрезентациите ќе може да имаат на располагање 26 фудбалери наместо предвидените 23 играчи. Овој предлог беше предложен поради згуснатиот распоред на натпревари оваа сезона и зголемениот ризик од повреди на репрезентативците. Европското првенство оваа година ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули во Германија.

Можете да прочитате

Очекувана победа за Ѓоковиќ на стартот од Ролан Гарос

Белингем прогласен за играч на сезоната во Ла-лигата

Анчелоти најави заминување во пензија од редовите на Реал Мадрид