Утрински Весник
Спорт

УЕФА го пресели Суперкупот во Грција

УЕФА го пресели Суперкупот во Грција

УЕФА му ја додели организацијата на европскиот Суперкуп 2023 на Пиреја, Грција, откако претходно домаќинот беше рускиот град Казан, кому му беше одземено правото поради војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Финалето ќе се оддржи на стадионот „Јоргос Караискакис“ во Пиреја, домот на фудбалскиот клуб Олимпијакос, а во него традиционално ќе се сретнат освојувачот на Лигата на шампиони и носителот на трофејот на Лига Европа.

УЕФА исто така размислува во иднина ова натпреварување да добие турнирски состав, за да се вклучи и освојувачот на најновото европско натапреварување, Конференциската Лига Европа.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган