Утрински Весник
Свет

САД испраќаат 31 тенк во Украина, објави Бајден

Бајден: Твитер шири лаги низ светот

Американскиот претседател, Џо Бајден обајви дека САД испраќаат 31 тенк М1 Абрамс во Украина.

dobivaj vesti na viber

Веста дојде откако Германија потврди дека на Украина ќе и стави на располагање 14 тенкови Леопард 2.

Рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Абрамов,  ја коментираше најавената одлука на САД за тенковите, велејќи дека тоа ќе биде „очигледна провокација насочена кон Руската Федерација“.

„Ако САД решат да испратат тенкови, тогаш оправдувањето на таквиот потег со аргументи за „одбранбено оружје“ дефинитивно нема да успее“, објави Антонов на својот канал Телеграм, додавајќи: „Очигледно е дека Вашингтон има намера да и’ нанесе стратешки пораз на Русија.

Тој додаде дека сите американски тенкови испратени во Украина „ќе бидат уништени како и целата друга воена опрема на НАТО“.

Можете да прочитате

Совет на Европа: Ни треба нов хашки суд за да им суди на руските и белоруските лидери

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка