Утрински Весник
Македонија

Ќучук: Враќањето на ветото на Северна Македонија би било огромна грешка

Ќучук: Враќањето на ветото на Северна Македонија би било огромна грешка

„Билатерално ќе имаме многу бурна, непродуктивна година“, изјави за БНР европратеникот Илхан Ќучук од „Обнови ја Европа“, известувач за Северна Македонија во Европскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

Според неговите зборови, враќањето на ветото на Република Северна Македонија би било огромна грешка:

„Тоа би била огромна грешка. Ветото на ниту еден начин не влијаеше на добрососедските односи. Сосема спротивно. Почнаа слични типови на провокации, повеќе или помалку, од самото наметнато вето“.

Она што му се случи на Христијан Пендиков е за осуда и тоа го покажаа европските институции, смета Ќучук. Тој ја дефинира тензијата меѓу двете земји како висока и додаде дека „не стивнува во многу правци“.

Европратеникот го нагласи и механизмот за следење и „мерење“ на јазикот на омраза, посочувајќи дека министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, создаде „голем тим, во кој ќе има и претставници на бугарската заедница“ таму.

На прашањето како Брисел ќе реагира доколку Скопје ги спречи бугарските европратеници, политичари и членови на јавноста да присуствуваат на настани поврзани со Гоце Делчев на почетокот на февруари, Илхан Ќучук одговори:

„Нема шанси европските институции да поттикнат такво однесување од страна на македонските власти. Брисел, ниту Стразбур може да го прифати ова како нормален пристап“.

„Не можеме да ги сметаме случаите како изолирани. Сепак, заедно со ова, мора да бараме механизми кои се одржливи. Мора да има механизми за следење во рамките на билатералните односи“, рече Илхан Ќучук.

Има многу примери на земји со тешки историски односи – Словенија и Хрватска, Словенија и Италија. Од гледна точка на историската меморија, ова не е нешто ново, истакна европратеникот.

Орце Костов

Можете да прочитате

Напад со остар предмет во автобус во Скопје

На 6ти февруари ќе започнат преговорите за инфраструктурниот Коридор 8

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“