Утрински Весник
Македонија

Милков побара солидарност од ЕУ за Пендиков

Милков побара солидарност од ЕУ за Пендиков

Бугарија побара од земјите-членки на Европската Унија да изразат солидарност со Софија во врска со тензиите со Северна Македонија и наводниот притисок врз бугарската заедница.

dobivaj vesti na viber

Министерот за надворешни работи Николај Милков, кoj учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел изјави дека ги информирал колегите министри за тоа што се случило во Охрид, но во подолг контекст.

„Не се работи само за овој инцидент, се работи за тоа дека има ескалација на тензиите и ескалација на притисокот врз бугарската заедница таму. Започна со усвојување на законодавна репресија врз бугарската заедница и нејзиното право на здружување, што покажа, како што им кажав на моите колеги, извонреден консензус меѓу владејачката партија и опозицијата на антибугарска основа. Ова е многу сериозен знак , бидејќи тамошната опозиција и владејачката партија не се разбираат меѓу себе голем број прашања. Потоа дојде до палењето на бугарскиот клуб во Битола за што беше изречена условна казна, потоа следуваа три напади на клубови и еден пукајќи во еден од нив, а виновниците никогаш не беа пронајдени“, изјави тој.

Сè уште е рано да се каже дали другите земји во Унијата се солидарни, бидејќи оваа точка не беше дел од дневниот ред на состанокот на министрите за надворешни работи. Милков на крајот од средбата го покренал прашањето со колегите и очекува реакција од ЕУ во иднина.

Не е исклучено Бугарија во иднина да го искористи правото на вето во однос на Северна Македонија, но министерот Милков коментира дека засега тоа не треба да се случи.

Можете да прочитате

Спасовски од Куманово: Да ја зачуваме слободата и демократијата и да ја трасираме иднината!

Под мотото „5 до 12 за македонското здравство“ в понеделник приватните специјализанти ќе излезат пред ресорното министерство

Филипче: Нашата понуда е јасна и искрена, понудата на ВМРО-ДПМНЕ е дестабилизација и застој