Утрински Весник
Македонија

Уапсен 23 годишник од Сингелиќ, превезувал 23 мигранти во „мерцедес вито“

Приведен криумчар на мигранти, превезувал лица од Сирија

Денеска околу 07 часот на регионален пат во близина на Гевгелија, полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Југ – Полициска станица за граничен премин и граничен надзор Богородица го лишиле од слобода Б.А.(23) од Сингелиќ, скопско, затоа што при преглед во возилото „мерцедес вито“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени 23 лица мигранти, од кои 17 од Пакистан и шест од Сирија.

dobivaj vesti na viber

Од слобода биле лишени и Д.С.(32) и Д.П.(36), двајцата од Богданци, поради постоење основано сомнение дека со возило „фолксваген поло“ со гевгелиски регистарски ознаки, кое го управувал Д.С., биле претходница на возилото „мерцедес“. Мигрантите биле сместени во прифатно – транзитен центар, а лицата биле задржани во полициска станица.

По целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Можете да прочитате

Судски совет му врати на Пендаровски по критиките: Тоа се нивни видувања

Јаневски до Арсовска: Добивте покачување над 70 илјади денари, земате плата над 2.500 евра, не работите ништо и донесовте банкрот

Намалена затворската казна на Марјан од “Доказ М”, дел за уцените ќе се суди одново