Утрински Весник
Спорт

Барселона ќе направи профит од 230 милиони евра, ако успее да го врати Меси

Барселона ќе направи профит од 230 милиони евра, ако успее да го врати Меси

Шпанскиот гигант Барселона ќе добие огромни финансиски приходи доколку успее на лето во својот состав да ја врати легендата на клубот Лионел Меси, пишува каталонскиот „Спорт“. Договорот на Аргентинецот со Пари Сен Жермен истекува на крајот од сезоната, а раководството на Барселона не ја крие желбата повторно да го привлече.

dobivaj vesti na viber

Позитивните страни од враќањето на Меси во Барселона не би биле само спортско-технички и сентиментални, туку и економски.

Според пресметките на Каталонците, од доаѓањето на Лео ќе заработат околу 230 милиони евра – приближно 150 милиони евра од зголемувањето на спонзорските договори и околу 80 милиони евра повеќе приходи од натпреварите на тимот.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема