Утрински Весник
Свет

Турција: Продолжуваат протестите поради палењето на Куранот во Шведска

Турција: Продолжуваат протестите поради палењето на Куранот во Шведска

Протестите во Турција поради палењето на Куранот на саботните демонстрации пред турската амбасада во Стокхолм денеска продолжија во Истанбул, Анкара и некои други делови на Турција.

dobivaj vesti na viber

На протестот пред шведскиот конзулат во Истанбул, околу 250 демонстранти се собраа со зелено знаме со текстот на прогласот на исламската вера, познат како шахада, и транспарент со натпис: „Ја осудуваме исламофобијата поддржана од шведската држава“.

Демонстрантите запалија фотографија на данско-шведскиот политичар Размус Паладан, кој запали копија од Куранот во Шведска, пренесува АП.

Можете да прочитате

Лавина проголта скијачи во Франција, четворица загинати и двајца исчезнати

Маж се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Јорданскиот крал предупреди на закана од поширок конфликт доколку Израел продолжи со нападите за време на Рамазан