Утрински Весник
Свет

Три деца и бебе пронајдени живи во џунгла, две недели по авионската несреќа

Три деца и бебе пронајдени живи во џунгла, две недели по авионската несреќа

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи – повеќе од две недели откако авионот со кој патуваа се урна во густата џунгла. Меѓу спасените има и 11-месечно бебе – како и деца на возраст од четири, девет и тринаесет години.

dobivaj vesti na viber

Авионот – Цесна 206 – превезувал седум лица, кој поради дефект на моторот во раните утрински часови на 1 мај паднал во џунглата.

Претседателот Густаво Петро рече дека откритието следело по „напорна потрага“ од страна на војската – и тој ја опиша веста како „радост за земјата“.

Од ударот загинале тројца возрасни, вклучувајќи го и пилотот, а нивните тела биле пронајдени во авионот.

Прелиминарните информации од колумбиската цивилна авијација, која ги координирала спасувачките напори, сугерираат дека децата избегале од авионот и тргнале во прашумата за да најдат помош.

Спасувачите, поддржани од кучиња трагачи, претходно пронашле фрлено овошје што децата го јаделе за да преживеат, како и импровизирани засолништа направени со вегетација од џунглата.

Во спасувачките операции учествуваа авиони и хеликоптери и од армијата и од воздухопловните сили на Колумбија.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград