Утрински Весник
Свет

Трамп има убедливо водство пред Бајден во новите анкети на „Њујорк Тајмс“ и „Волстрит Џурнал“

20240704072026 Big 730x400 72.webp.webp

 Републиканскиот кандидат Доналд Трамп има значителна предност пред претседателот Џо Бајден во трката за Белата куќа откако двајцата кандидати дебатираа минатата недела, покажаа одделни анкети објавени вчера од Њујорк Тајмс и Волстрит џурнал.

Бајден вети дека ќе остане во претседателската трка во 2024 година за време на вчерашните разговори со изборниот персонал и се обиде да ги увери највисоките демократи на Капитол Хил дека е способен за реизбор, и покрај неговиот несигурен настап во ТВ дебатата минатата недела.

Анкетата на Њујорк тајмс и колеџот Сиена покажа дека републиканецот Трамп има предност од шест процентни поени – 49 отсто наспроти 43 отсто – пред демократот Бајден, меѓу регистрираните гласачи за кои Тајмс смета дека најверојатно ќе гласаат на изборите на 5 ноември.

Ова е најголемо водство на Трамп во анкета на Тајмс/Сиена од 2015 година, кога водеше кампања пред неговата победа на претседателските избори во 2016 година Меѓу сите регистрирани гласачи во анкетата, Трамп водеше со 9 поени.

Анкетата на Волстрит џурнал покажа дека Трамп има предност од 6 поени пред Бајден, во споредба со предноста од 2 поени во анкетата на Џурнал спроведена во февруари. Во двете анкети, кои беа спроведени низ целата земја, испитаниците забележаа дека возраста на Бајден (81) е тежок товар на неговата кандидатура.

Околу 80 отсто од испитаниците во анкетата на Џурнал, во која беа анкетирани 1.500 регистрирани гласачи од 29 јуни до 2 јули, рекле дека Бајден е премногу стар за да се кандидира за втор мандат. Таа анкета имаше маргина на грешка од 2,5 процентни поени.

Можете да прочитате

Две анкети покажаа дека Трамп ќе ја победи Харис на изборите

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Девојче паднало од тераса додека нејзините родители спиеле во собата во Шпанија