Утрински Весник
Свет

Топлотниот бран во Мексико доведе до температурни рекорди што предизвика прекин на струја низ целата земја

240511 Mexico Heat Ch 1357 844cb9.webp.webp

Десет градови во Мексико регистрираа рекордно високи температури, вклучително и главниот град, соопштија властите во петокот, во услови на силен топлотен бран што предизвика прекин на струја низ целата земја и ја турна електричната мрежа до работ.

Во главниот град на вообичаено умерена висока надморска височина Мексико Сити, најголемата метропола во Северна Америка, термометрите во четвртокот го достигнаа максимумот од 34,3 степени Целзиусови , десетина од степен повисоки од рекордот постигнат само еден месец порано.

Соседната Пуебла го собори својот претходен рекорд од 34,3 C – поставен во 1947 година – кога достигна 35,2 C во четвртокот.

Во Сан Луис Потоси, најмалку четири лица починаа поради топлотен удар, а уште шест смртни случаи се под истрага, според здравствените служби на Сан Луис Потоси. Повеќе од 40 луѓе се хоспитализирани поради симптоми поврзани со топлотен удар.

Во Сиудад Викторија, во северната погранична држава Тамаулипас, на границата со Тексас во САД, температурата достигна 47,4 степени Целзиусови во четвртокот, со што го надмина претходниот максимум поставен во 1998 година.

Интензивните горештини предизвикаа неколкучасовно затемнување во некои области на Мексико оваа недела, главно на северот, и предизвика прекин на наставата во централната држава Сан Луис Потоси, која оваа недела достигна 50 степени Целзиусови.

Во неделниот извештај објавен во четвртокот, Министерството за здравство на Мексико објави седум смртни случаи поврзани со горештините оваа топлотна сезона помеѓу нејзиниот почеток на 17 март и 4 мај, бројка што може да се зголеми по бруталните горештини оваа недела.

Климатските промени предизвикани од човекот и Ел Нино ги зголемуваат температурите ширум светот и предизвикуваат смртоносни топлотни бранови.

Регулаторот на системот за електрична енергија на Мексико издаде неколку предупредувања оваа недела бидејќи побарувачката во некои делови од земјата ја надмина понудата.

Топлотниот бран доаѓа во време на силна национална суша што предизвика влошена криза со водата во поголемиот дел од Мексико, што ја прави водата клучен проблем на општите избори во јуни.

Можете да прочитате

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба

ConocoPhillips ја купи Marathon Oil за 22,5 милијарди долари