Утрински Весник
Свет

ТикТок ја тужи државата што ја забрани апликацијата

ТикТок ја тужи државата што ја забрани апликацијата

Компанијата ТикТок ја тужеше американската сојузна држава Монтана, првата што ја забрани апликацијата со закон.

dobivaj vesti na viber

Во тужбата се вели дека законот е неуставно кршење на правата на слободата на говорот и се заснова на „неосновани шпекулации“ дека кинеската влада може да пристапи до податоците на корисниците.

Тужбата на ТикТок доаѓа веднаш по тужбата поднесена од пет други креатори на содржини кои ги делат истите аргументи дека државата Монтана нема јурисдикција да се занимава со прашањата за национална безбедност, пренесува Глас н Америкa.

 

 

Можете да прочитате

Серија експлозии во Киев, две деца загинаа: Путин го нападна главниот град на Украина четири пати оваа недела, но никогаш толку брутално како ноќеска

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една