Утрински Весник
Македонија

Од 29 мај ќе почне исплатата на пензиите

СДСМ: Ново покачување на пензиите од 6,8 отсто за сите 330.000 пензионери

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за исплата на пензии за месец мај. Исплатата ќе биде овозможена преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 29 мај. Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија ќе ги достави податоците за пензиите до деловните банки до 26 мај.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението од владината прес-служба се наведени следните препораки за исплата на пензиите:

За пензии со висина до 11 илјади денари, исплатата ќе се изврши на 29 мај 2023 година (понеделник).
За пензии со висина од 11.001 до 14 илјади денари, исплатата ќе се изврши на 30 мај 2023 година (вторник).
За пензии со висина од 14.001 до 18 илјади денари, исплатата ќе се изврши на 31 мај 2023 година (среда).
За пензии со висина над 18.001 денари, исплатата ќе се изврши на 01 јуни 2023 година (четврток).

Можете да прочитате

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Приведен 18-годишник од Битола, кај кого е пронајден кокаин

(Видео) Османи и Агелер со заедничко видео-порака ја честитаа првата годишнина од Стратешкиот дијалог