Утрински Весник
Македонија

Таравари доби поддршка од партијата да коалицира со опозицијата

Алијанса за Албанците официјално одлучи да се приклучи кон опозицијата – објави партискиот лидер Арбен Таравари на својот фејсбук-профил по вечерашниот состанок во Куманово со членови на Централното собрание на партијата. Таравари ја свика денешната средба со делегатите на ова партиско тело за да побара поддршка за неговата одлука за заеднички изборен настап на Алијанса со опозициските партии на Албанците.

„Делегатите гласаа за мојот предлог. Ви благодарам од сè срце за довербата! Алијансата за Албанците официјално одлучи да се приклучи на опозицијата! 8 мај е поблиску од кога било! Промената започна!“, објави Таравари на Фејсбук.

По состанокот, изјава за медиумите даде портпаролот Блерант Рамадани, кој посочи дека на состанокот присуствувале 75 членови на Централното собрание на Алијанса и сите едногласно одлучиле да ја потпишат декларацијата со која му даваат поддршка на партискиот лидер да започне коалиција со опозиционерите од албанскиот блок со цел, како што рече, после 20 години ДУИ да замине во опозиција.

Декларацијата, како што рече, уште од пред два дена е потпишана од уште десет делегати кои не присуствуваа на вечерашниот состанок на Централното собрание.

На денешниот собир во Куманово, како што кажа Рамадани, се одржал и состанок на Централното раководство на Алијанса на кој присуствувале 17 од вкупно 29 члена и сите од присутните, како што рече, ја прифатиле оваа иницијатива и му дале целосна поддршка на Таравари.

Прашан што би значела седницата на Централното собрание која за в сабота ја закажа претседателот на ова партиско тело, Зијадин Села, Рамадани изјави оти тоа може да биде собир од евентуално 45 отсто од оние што не се потпишале на декларацијата, а одлуката на 45 отсто, како што рече, дури да бидат присутни и сите членови на Централното собрание, не може да влијае на одлуката на 55 отсто од делегатите.

Можете да прочитате

(Видео) Васко Тодоров: Факт е дека Пендаровски е единствениот што се сети да даде државно признание на К-15

По вторпат ослободителна пресуда за Мијалков за „Трезор“

Лозановска: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш да се прави пиар со болни