Утрински Весник
Магазин

Јадете една лажичка мед пред спиење: Обезбедете си мирен сон

Единствената храна на светот која никогаш не може да се расипе е медот. Неговите здравствени придобивки се многубројни. Одличен антиоксиданс, што значи дека неговото редовно консумирање може да го исчисти вашето тело од разни токсини.

Покрај тоа, неговите антибактериски својства значително ќе ја подобрат состојбата на вашата кожа и ќе ви помогнат да спиете подобро.

Ако внимавате на вашата тежина, се препорачува да ги исклучите сите слатки на база на шеќер, но не и медот. Тоа е затоа што шеќерот присутен во медот има различен состав од оној што се наоѓа во другите засладувачи.

Медот го забрзува метаболизмот, што е од суштинско значење за слабеење.

Медот воопшто нема холестерол. Сосема спротивно: неговите составни компоненти и витамини придонесуваат за намалување на нивото на холестерол.

Секојдневната консумација на мед поволно влијае на нивото на антиоксидантните соединенија во организмот кои можат да се борат против вишокот холестерол.

Други истражувања ја покажуваат способноста на медот да се бори против стресот, да го обнови антиоксидативниот одбранбен систем на клетката и, како резултат на тоа, да ја подобри меморијата.

Покрај тоа, калциумот кој се наоѓа во медот лесно се апсорбира од мозокот, што поволно влијае на неговото функционирање.

Шеќерот содржан во медот го зголемува нивото на инсулин во крвта, кој потоа ослободува серотонин. Серотонин дополнително се трансформира во мелатонин, хормон кој промовира квалитетен сон.

Медот содржи триптофан. Оваа хранлива материја е една од неопходните за нашето тело. Триптофанот е дел од структурата на два хормони – мелатонин, кој го поддржува нормалниот сон и серотонин, кој го балансира нивото на анксиозност.

За оние кои често се будат навечер, земањето лажичка мед пред спиење е добра опција да го одржуваат телото опуштено во текот на целата ноќ.

Ова можеби звучи чудно, но тоа е факт. Медот помага да се смират нервите и да се ублажи заморот. Гликозата содржана во медот е неопходна за функционирање на невроните.

Брзо се апсорбира во крвта, што придонесува за релаксација и олеснување на менталните нарушувања.

Можете да прочитате

Невеста од Англија само за торта платила 13 илјади фунти, а за да се направи, биле потребни речиси три месеци

Најбогатиот Индиец организира раскошни предсвадбени веселби во чест на син му

Совети за посјајни бели чорапи