Утрински Весник
Свет

Тајван се подготвува за тајфун: Илјадници луѓе избегаа, сите домашни летови откажани

Тајван се подготвува за тајфун: Илјадници луѓе избегаа, сите домашни летови откажани

Скоро 3.000 луѓе се евакуирани, а сите домашни летови се откажани додека Тајван денеска се подготвува за пристигнувањето на тајфунот Хаикуи, кој ќе донесе обилни дождови и силен ветер во јужните и источните делови на островот.

dobivaj vesti na viber

Се прогнозира дека Хаикуи ќе стигне до планинскиот и ретко населен југоисточен Тајван доцна попладне во недела. Во сите градови на споменатиот дел од островот, наставата е откажана, а работниците добија слободен ден.

На граѓаните им се препорачува да избегнуваат излегувања, особено патувања на планина или на брегот“, стои во соопштението од кабинетот на тајванскиот претседател. Тајван ќе биде погоден од тајфун од категорија 1 или 2, што е послаб од тајфунот Саола што вчера ги погоди Хонг Конг и јужната кинеска провинција Гуангдонг.

Тајванската влада соопшти дека досега се евакуирани 2.868 жители, главно во јужниот и источниот дел на земјата. Двете водечки домашни авиокомпании, UNI Air и Mandarin Airlines, ги откажаа сите летови за недела, а откажани се и фериботите до околните острови.

Армијата мобилизираше војници и опрема за да помогнат во евакуацијата на населението, а потоа и во санирањето на последиците од невремето. Откако ќе го помине јужниот дел на Тајван, тајфунот Хаикуи ќе се упати кон Кина.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина