Утрински Весник
Спорт

Стомачен вирус му зоздава проблеми на Ферстапен

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Пристигнувањето на Макс Ферстапен на трката за ГН на Саудиска Арабија во Формула 1 е одложено поради болеста што го погоди светскиот шампион. Возачот на Ред Бул последните неколку дена боледуваше од стомачен вирус, поради што се уште не отпатувал во Џеда.

dobivaj vesti na viber

ФИА му дозволи на Ферстапен да го пропушти медиумскиот ден во четврток во Саудиска Арабија, но тој треба да пристигне во меѓувреме за да може да биде подготвен за денот на отворањето на тркачкиот викенд во петок.

Се очекува тој доцна вечерва да пристигне во Саудиска Арабија.

Самиот Ферстапен на социјалните мрежи објави дека не трпи никакви последици од болеста и дека не се сомнева дека ќе биде подготвен.

Трката за Големата награда на Саудиска Арабија е на програмата во недела од 18:00 часот по средно-европско време.

Можете да прочитате

Фулкруг двоен стрелец за Германија против Перу

Реновираната Шпанија блесна против Норвешка, Велс ја изненади Хрватска на „Пољуд“

Ново признание за Меси, репрезентативната база на Аргентина ќе го носи неговото име