Утрински Весник
Македонија

Костовски: Бришењето на маркиците за згради е моја иницијатива, Арсовска го повтори тоа што јас го кажав

Ти не ни знаеше каде се наоѓа општина Бутел, и’ рече градоначалникот Костовски на Арсовска

На моја иницијатива ќе се пристапи кон бришење на маркиците за градба на згради, Арсовска само го повтори што го кажав јас, пишува на социјалните мрежи, градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски.

dobivaj vesti na viber

„Јас како градоначалник не слушам апели од Данела Арсовска и Град Скопје, туку работам неколку чекори пред нив! Арсовска поради недостаток на идеи и иницијативи сака да си присвои нешто за кое воопшто не произлегло од неа. Имено на мое излагање пред медиумите на 9 март јасно и гласно потенцирав дека на моја иницијатива ќе се пристапи кон бришење на спорните маркици за згради. И тоа се случи на 15 март со седницата на Советот на Општина Бутел“, вели Косотовски.

Градоначалникот на Бутел рече дека на Арсовска и требале неколку дена, односно на 11 март да излезе јавно со низа лаги и неосновани обвинувања да го повтори тоа што веќе тој го кажал. Потоа, вели Косотовски, Арсовска ги известила медиумите дека маркиците биле отстранети по нејзина иницијатива.

Костовски порача дека Бутел ќе биде зелена општина со најмногу зелени површини и за тоа не треба да се грижи Арсовска затоа што граѓаните на Бутел имаат градоначалник кој ќе го зачува мирниот и спокоен живот во оваа општина.

Можете да прочитате

Апелација одлучи за „Плацеви на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да одлежи седум години

(Видео) Четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра запленети од полицијата, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Интервју со професор Горан Ајдински: УКИМ заслужува многу повеќе