Утрински Весник
Македонија

Сончево и топло, температура до 35 степени

Sonchevo 2.jpg

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне, во северозападните делови ќе има услови за ретка појава на пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18, а максималната ќе достигне од 26 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 7.

Во Скопје, сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 16, а максималната ќе достигне до 31 степен.

За следните денови, синоптичарите најавуваат сончево и топло време со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

Можете да прочитате

Николоски: Автопатот Охрид-Кичево, експресниот пат Градско-Прилеп и браната Отиња се трите проекти со кои ќе се занимавам oд следната недела

ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Температурите од денес па се до недела ќе надминуваат 40 степени, меѓутоа во недела ни се заканува Суперќелијско невреме

Продолжен е рокот за регистрација за изборите за претседател на СДСМ