Утрински Весник
Македонија

Со лажни документи регистрирале полициски синдикат, кривични за велешанец и битолчанец

Со лажни документи регистрирале полициски синдикат, кривични за велешанец и битолчанец

Oбвинителството од Велес поднесе Обвинителен предлог против велешанец за фалсификување исправа и употреба на исправа со невистинита содржина, а уште едно лице се товари му помогнало да ја употреби исправата.

dobivaj vesti na viber

На 6 март, во простории на СВР Велес, првообвинетиот 42-годишен велешанец измамил две лица, наведувајќи ги да се потпишат наводно на пристапници за зачленување во Независниот синдикат на полиција, а притоа им поделил пристапници за тогаш се уште неформираниот Синдикат на полиција во Македонија, велат од Обвинителството.

Ваквите исправи, со помош на вториот обвинет 46-годишник од Битола, првообвинетиот ги искористил за упис и регистрација на синдикалната организација.

Кон барањето за регистрација на синдикатот биле приложени записници од наводно одржано основачко собрание на Синдикат на полиција во Македонија со список на присутни, иако такво основачко собрание воопшто не било одржано.​

Можете да прочитате

Македонската Армија се засилува и модернизира – Голем конвој со воени возила вечерва пристигна во Македонија

utrinskilogin

АМСМ: Оштетена e оградата на мостот на Вардар, на патот кај селата Орешани – Таор

(Видео) Пет лица повредени, двајца потешко – епилог од несреќата на автопатот Тетово-Скопје