Утрински Весник
Македонија

Ангелевска: Упорно велевте дека секој денар што ќе биде потрошен за коридорите ќе биде јавно објавен, за да потоа кажете дека тоа ќе остане тајна

Ангелевска: Упорно велевте дека секој денар што ќе биде потрошен за коридорите ќе биде јавно објавен, за да потоа кажете дека тоа ќе остане тајна

„Денес го имаме третиот закон кој што е донесен на Комисија со европско знаменце, законот за градење. Кога зборувавме претходните неколку дена за законот за урбанистичко планирање тука беше и министерот за транспорт и врски. А, што се однесува до мојот говор поставив јас неколку прашања до министерот, меѓутоа во неговата реплика јас не добив одговори“, истакна Силвана Ангелевска, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница.

dobivaj vesti na viber

Ангелевска додаде дека синдикатите најавуваат дека ќе поднесат претставка до Уставен суд за да го обжалат решението за повеќечасовна работна недела.

„Сакаме да се гради, тоа е неспорно. Нашиот сомнеж знаете што е? Сета ова нетранспарентност, сакате да се повикувате на транспарентност ама всушност е антитранспарентност. Нити е договорот објавен“, нагласи пратеничката.

Таа посочи дека со самото тоа што договорот упорно не се објавува тука се јавуваат најголемиот број на сомнежи.

„Јас секогаш сакам да се повикам на одредени изјави кои што ги даваат владините функционери и да видите која е контрадикцијата што ја прават. Еве една изјава од Влада за Канал 5 на 15-ти мај – „Држава која нема коридори и енергија не може да се развива“. Па дали по шест години ви текна дека е ова така“, појасни Ангелевска.

Таа дури посочи дека Блок 3 од РЕК Битола се уште не работи, со својата неспособност власта го уништи РЕК Битола.

„Излегува министерот и вели секој денар кој што ќе биде потрошен за „Бехтел и Енка“ ќе биде јавно објавен. И сега на „360 степени“ вест објавена на 29.04.2023 година вели трансакциите кон „Бехтел и Енка“ ќе останат тајна“, прочита Ангелевска.

„Таа на говорницата ги докажа контрадикторните изјави на власта со цел да укаже дека се што велат лажат, затоа ниту граѓаните веќе не им веруваат.

Можете да прочитате

Димитров: Добро е што ниту НД ниту ВМРО-ДПМНЕ немаат намера да го урнат мостот што со толку напор го изградивме

Едукативен настан за подигнување на свесноста за лицата со дијабет – земјава сѐ уште без развиен концепт за менаџирање со дијабетес

66-годишен скопјанец почина од струен удар додека косел трева