Утрински Весник
Магазин

(Видео) Трејлер за „Убијци на цветната месечина“

(Видео) Трејлер за „Убијци на цветната месечина“

Трејлерот за „Убијци на цветната месечина“ (Killers of the Flower Moon) ги обединува Мартин Скорсезе, Леонардо ди Каприо и Роберт де Ниро во епска вестерн крими-драма.

dobivaj vesti na viber

Славниот режисер повторно се здружи со своите долгогодишни музи Ди Каприо и Де Ниро во првиот трејлер за новиот филм на „Епл“ – вестерн еп базиран на бестселер публицистичка книга на Дејвид Грен „Убијци на цветната месечина: Убиствата во Осејџ и раѓањето на ФБИ“ од 2017 година.

Филмот следи низа убиства во Оклахома во 20-тите години на минатиот век. Племето Осејџ станало најбогато откако на нивна територија била пронајдена нафта.

Многумина се обиделе да заработат пари, што довело до серија убиства кои „Гардијан“ ги нарече геноцид врз Индијанците. Убиствата се сметаат за прв голем случај што го истражувал новоформираниот ФБИ.

Филмот беше премиерно прикажан на Канскиот филмски фестивал, каде што доби деветминутни овации.

Според „Вараети“, Скорсезе инсистирал луѓето од Осејџ да ги глумат Индијанци за да се прикаже вистинската приказна што е можно поверно.

Можете да прочитате

Хју Грант го доби својот ден на суд против весникот на Мардок

Готвач мавтал со нож дома кај Бенедикт Камбербеч

Џони Деп ги презакажа концертите поради фрактура на глуждот