Утрински Весник
Свет

Сноуден: Не можевте да го спасите Навални, но можете Асанж

Asanzh.png

Американскиот „свиркач“ Едвард Сноуден му порача на „секој политичар и новинар“ дека иако не можеле да го спасат рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој почина на 16 февруари, сега можат да го спасат основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој се соочува со можна екстрадиција во САД.

„Тие му велат на секој политички лидер и новинар кој држи и пишува говори: „Не можевте да го спасите Навални. Но сè уште можете да го спасите Асанж. Ако молчите сега, кога всушност можете да влијаете на исходот, никогаш не сте застанале во одбрана на принципите, само се надевавте на аплауз“, напиша Сноуден на социјалната мрежа X.

Web

Тој додаде дека „жртвата на „злосторството“ (новинарството) на Асанж е државата, а не личноста“.

„Тоа е дефиниција за политички престап, што договорот за екстрадиција меѓу САД и Велика Британија изречно го забранува“, рече Сноуден, кој е во Русија од 2013 година, каде што доби азил и државјанство откако објави серија тајни документи за Американски и британски програми за мониторинг.

Првиот ден од сослушувањето во врска со жалбата на Асанж против одлуката за екстрадиција на САД заврши во вторникот во Високиот суд во Лондон. Адвокатите на основачот на „Викиликс“ изјавија дека се работи за политички мотивиран случај и дека на нивниот клиент му биле прекршени човековите права.

Продолжението на судењето е закажано за денеска, кога пред судот ќе се обратат американските адвокати. САД бараат екстрадиција на Асанж за објавување тајни воени досиеја во 2010 и 2011 година, а Врховниот суд на ОК одлучи дека Асанж треба да биде екстрадиран, отфрлајќи ги тврдењата дека може да изврши самоубиство во американски затвор поради лошо ментално здравје.

Порталот „Викиликс“ на Асанж стана познат во 2010 година кога објави видео од американската армија во кое десетици луѓе, меѓу кои и двајца новинари на Ројтерс, беа убиени во напад на хеликоптери „Апачи“ во Багдад во 2007 година.

После тоа, беа објавени илјадници тајни доверливи документи и дипломатски извештаи во кои САД ги критикуваат светските лидери, од рускиот претседател Владимир Путин до членовите на саудиското кралско семејство.

Во САД, Асанж е обвинет за шпионажа по 17 точки, а доколку биде прогласен за виновен, може да добие и до 175 години затвор.

Можете да прочитате

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Пекинг го повика Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток

Борис Џонсон не ја отфрла можноста да се врати во политиката