Утрински Весник
Спорт

Скандал во Атина: Хулигани го нападнале тренерот на Панатинаикос

Скандал во Атина: Хулигани го нападнале тренерот на Панатинаикос

Тренерот на кошаркарскиот клуб Панатинаикос, Дејан Радоњиќ, бил нападнат од хулигани во Атина по мечот со Арис во грчкото првенство.

dobivaj vesti na viber

Грчките медиуми јавуваат дека хулигани дошле пред соблекувалната и вербално го нападнале и побарале да ја напушти клупата на тимот од Атина. Панатинаикос во неделата го победи Арис со 96:79, но и покрај ова дојде до судир кој ги изненади сите во клубот.

Навивачите му порачале на Радоњиќ дека тоа е само почеток, а ниту клупските челници не се труделе да ги заштитат тренерот и играчите.

Панатинаикос е на второто место во грчкото првенство со ефект 10-2, додека во Евролигата моментно е на 15. позиција на табелата со седум победи и 12 порази.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган