Утрински Весник
Свет

Наришкин: Не е можно враќање на Крим на Украина

Наришкин: Не е можно враќање на Крим на Украина

Враќањето на Крим на Украина не е можно, изјави директорот на Надворешната разузнавачка служба на Русија, Сергеј Наришкин.

dobivaj vesti na viber

„Тоа не е можно“, изјави Наришкин за ТАСС коментирајќи ги неодамнешните изјави на Киев за намерата да се почне со работа за враќање на Крим.

Република Крим и Севастопољ, град со посебен статус на претежно рускиот полуостров Крим, одбиваат да ја признаат легитимноста на структурата што ја презеде власта по хаосот за време на нелегитимниот пуч во Украина во февруари 2014 година.

Крим и Севастопољ усвоија декларации за независност на 11 март 2014 година, а на референдумот пет дена подоцна, 96,7 отсто од жителите на Крим и 95,6 отсто од жителите на Севастопољ го поддржаа отцепувањето од Украина и приклучувањето кон Руската Федерација.

Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша пристапните договори на 18 март 2014 година, а Националното собрание ги ратификува документите три дена подоцна. Украина сè уште одбива да го признае Крим како дел од Русија.

Можете да прочитате

Екс полицајци обвинети за убиство

Лавров по посетата на Африка: Русија останува посветена на извозот на храна во сиромашните земји

Трамп: Прво тенкови, па потоа нуклеарно оружје