Утрински Весник
Спорт

Синер ја помина првата пречка на Ролан Гарос

Siner.jpg

Иако неговиот настап беше под знак прашалник поради повреда на колкот, вториот светски рекет Јаник Синер се опорави за Ролан Гарос и имаше успешно деби.

Шампионот на Австралија опен денеска под затворен покрив на теренот „Сузан Ленглен“ убедливо го совлада Американецот Кристофер Еубенкс – 6:3, 6:3, 6:4 во меч кој траеше два часа и 11 минути.

Ривал на Синер во второто коло ќе биде францускиот ветеран Ришар Гаске, кој вчера беше подобар од Хрватот Борна Чориќ – 7:6, 7:6, 6:4.

Можете да прочитате

Албанецот кој ги навредуваше Македонците: Ако навредив некого извинете

Рекордерот Меси и „гаучосите“со победа ја започнаа одбраната на титулата

Англија и Данска одиграа нерешено