Утрински Весник
Балкан

Силен земјотрес ја погоди Бугарија

1708588838 D0b2d0b5d187d0b5d180d0b2d0b0 D0b7d0b5d0bcd198d0bed182d180d0b5d181 D0bed0b4 5 2 D181d182d0b5d0bfd0b5d0bdd0b8 D0b2d0be D0b0d0bbd0b1d0b0 63cba5e1d9d94.jpeg

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Бугарија, јавува ЕМСЦ.

Земјотресот е регистриран во 8:38 часот по локално време, на четири километри од Девин, на длабочина од девет километри.

Речиси половина час пред овој земјотрес Бугарија ја погоди потрес со јачина од 2,4 степени според Рихтеровата скала.

Забележан е во 8:09 часот по локално време.

Во 08:42 часот е регистриран и трет земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

Можете да прочитате

Вучиќ: Ако биде изгласана резолуцијата за Сребреница, ќе бараме непостојано место во Советот за безбедност на ОН

Уапсен е поранешниот главен специјален обвинител на Црна Гора, осомничен e за создавање криминална организација

Земјотрес со јачина од 4,3 степени ја погоди грчката провинција Тесалија