Утрински Весник
Свет

Шпанската полиција откри три тона кокаин на товарен брод кај Канарските острови

Шпанската полиција откри три тона кокаин на товарен брод кај Канарските острови

Шпанските власти заплениле три тона кокаин на товарен брод во грчка сопственост во близина на Канарските Острови.

dobivaj vesti na viber

Бродот „Блуме“ бил пресретнат во вторник, на 17 јануари, на 360 километри од пристаништето Санта Круз де Тенерифе, јавуваат локалните медиуми.

Бродот пловел под знамето на Того, а испловил од бразилското пристаниште Сантос на 20 декември. Неговата дестинација беше Рига, Латвија.

Се проценува дека вредноста на дрогата на црниот пазар е 180 милиони евра.

Во соопштението на шпанската поморска служба се наведува дека сите членови на екипажот се уапсени.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија