Утрински Весник
Спорт

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Претседателот на шпанската Ла лига, Хавиер Тебас ги предупреди Барселона дека сите потенцијални обиди да се купат Килијан Мбапе и Ерлинг Халанд ќе бидат невозможни за каталонскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Иако Барса секогаш се на пазарот за најдобрите играчи на светот, поради финансиските проблеми, амбициите на каталонскиот гигант мораат да бидат намалени, и Тебас посочува дека додека нема да можат да им бидат конкуренти на вечните ривали Реал Мадрид за потписот на најголемите ѕвезди.

„Се надевам дека е можно да дојдат такви имиња во Ла лига. Но, овие двајца фудбалери можат да дојдат само во Реал Мадрид во моментов, бидејќи финансиската ситуација на Барселона не дозволува таков тип на играчи. Многу работи треба да се сменат финансиски за тие да можат да бидат достапни, така што во моментов тоа е невозможно“, вели Тебас.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб