Утрински Весник
Спорт

Шарапова се враќа

Шарапова се враќа

Некогаш најдобрата тенисерка на светот Марија Шарапова има намера да ја прекине пензијата и да се врати на терените. Русинката ја прекина кариерата пред повеќе од три години, во меѓувреме стана мајка, а сега повторно почна да тренира.

dobivaj vesti na viber

Оваа година две тенисерки успешно се вратија откако станаа мајки. Една од нив е Елина Светолина, која никогаш не ја прекина кариерата. Таа само паузираше поради мајчинството и се врати на турнирите веднаш штом беше доволно подготвена.

Сепак, враќањето на Вознијацки може да послужи како инспирација за Шарапова. И таа официјално се повлече од терените. Каролина нема играно од зимата 2021 година, а Марија се пензионираше на почетокот на 2020 година, непосредно пред пандемијата на коронавирусот.

Во меѓувреме, 33. годишната Вознијацки роди две деца, летово се врати на теренот и успеа да стигне до осминафиналето на Ју-ес опен.

Шарапова има 36 години, еден месец е постара од Новак Ѓоковиќ, а нејзината најголема ривалка Серена Вилијамс беше на истата возраст кога се врати по породувањето. Таа не освои ниту еден Грен слем, но одигра неколку големи финалиња.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања