Утрински Весник
Бизнис

СДСМ: Успешна е мерката, намалени се цените на прехранбените производи

СДСМ: Успешна е мерката, намалени се цените на прехранбените производи

„Мерката на Владата предовдена од СДСМ за намалување на цените на прехранбените производи е успешна и дава резултати. Веќе се намалени цените на основните прехранбени производи во маркитеите, на лебот, млекото, јајцата, брашното, месото, оризот, сирењето, кашкавалот, и многу други“, велат СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Овие производи имаат „гарантирана цена“ која е за 10 отсто пониска од цената по која се продавале на 1 август.

За дел од производите, кои енормно поскапеа од август досега, цената се намалува и до 40%.

Следува намалување и на цените ја пијалаците. СДСМ се грижи за граѓаните и го штити животниот стандард“, се наведува во соопштението на СДСМ.

Можете да прочитате

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

ФЕЦ Новаци е далеку од најголема фотоволтаична електрана во регионот, вели ВМРО-ДПМНЕ

Битиќи – Дуџак: Она што нема да го направиме денес, ќе не чини многу поскапо утре