Утрински Весник
Магазин

Седум витамини кои се важни за здравјето на очите, тие се кријат во овие намирници

Vitamini.jpg

Според експертите, витамините играат клучна улога во обликувањето на здравјето на очите, а ова се најважните од нив, како и храната во која можете да ги најдете.

Витамин А
Овој витамин игра клучна улога во одржувањето на здрав вид и ја штити рожницата, која е надворешната обвивка на вашето око. Витаминот А содржи компонента на родопсин, очен протеин кој ни овозможува да гледаме дури и при услови на слаба осветленост.

Храна богата со витамин А: Слаткиот компир, лиснатиот зелен зеленчук, тиквата и пиперките се богати извори на витамин А.

Витамин Е
Овој витамин е моќен антиоксиданс кој помага во заштитата на очните клетки од оштетување на слободните радикали. Се смета дека исхраната богата со витамин Е помага во спречување на катаракта поврзана со стареењето.

Храна богата со витамин Е: Храната богата со витамин Е вклучува јаткасти плодови, семки и масла за готвење. Лососот, авокадото и лиснатиот зелен зеленчук се исто така добри извори на витамин Е.

Можете да прочитате

Нема да ја препознаете: Ваква беше Цеца во бикини од тинејџерски денови

Можни караници со партнерот за еден знак, и можност за патување на друг: Дневен хороскоп (13.07.2024)

Не штедете ја климата во автомобилот, ќе потрошите само десет отсто повеќе гориво