Утрински Весник
Свет

Се заплеткаа сидрата на три тракети во Атина, над 734 патници останаа заглавени

Се заплеткаа сидрата на три тракети во Атина, над 734 патници останаа заглавени

Сидрата на три траекти во близина на атинското пристаниште Рафина се заплеткаа, пришто 734 патници повеќе од пет часа чекаат на пристаништето во Рафина.

dobivaj vesti na viber

Третиот траект успеа да отплови.

Голема е загриженоста кај патниците, вклучително и постарите и децата, бидејќи во областа дува силен ветер и предизвикува силни бранови.

Пристанишните власти уверуваат дека нема опасност и дека е побарана помош за безбедно врзување на бродот за пристаништето, бидејќи еден од пропелерите е оштетен, а синџирот за сидро е обвиткан околу него, јавуваат грчките медиуми.

 

Можете да прочитате

Мелони: Италија повеќе не сака да прифаќа мигранти спасени од странски невладини организации

Рама по реакциите за испраќање на КФОР на северот на Косово: „Болно е политичари од лажни профили да манипулираат“

НАТО испраќа нови сили во Косово