Утрински Весник
Спорт

Алкараз нема да игра за Шпанија во Дејвис купот

Алкараз нема да игра за Шпанија во Дејвис купот

Најдобриот шпански тенисер во овој момент, Карлос Алкараз нема да ги брани боите на својата земја на претстојниот Дејвис куп, кој е на програмата од 12. до 17. септември во Валенсија.

dobivaj vesti na viber

Се уште актуелниот број 1 на АТП листата, одлуката ја донесе по вечерашниот пораз во полуфиналето на Ју-ес опен од Данил Медведев (3:1 во сетови).

„Ќе го слушам моето тело и ќе видам како ќе се разбудам утре. Се грижам за себе повеќе од вообичаено и ќе видиме што моето тело бара од мене. Ова беше долга турнеја и ми треба одмор“, изјави Алкараз веднаш по мечот, а неколку часа подоцна и официјално беше потврдено неговото повлекување.

Шпанска „Марка“ пишува дека „заморот насобран на американската турнеја на тврди подлоги, во комбинација со непријатност во бутот на левата нога ја искомплицирале ситуацијата“.

Тенискиот сојуз на Шпанија реши да го замени Алкараз со ветеранот, 35. годишниот Алберт Рамос.

Шпанската репрезентација првиот натпревар ќе го одигра на 13. септември против Чешка. Два дена подоцна ќе игра против Србија, а во недела на 17. септември со Јужна Кореја.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома