Утрински Весник
Македонија

Се откажувам од ректорската плата, УКИМ тоне, стандардот под нивото – интервју со Атанас Кочов, кандидат за ректор

Се откажувам од ректорската плата, УКИМ тоне, стандардот под нивото – интервју со Атанас Кочов, кандидат за ректор

На УКИМ му се потребни драстични промени, сега и веднаш, потврдува во интервју за „Макфакс“ универзитетскиот професор, Атанас Кочов, кандидат за ректор на најстариот државен универзитет.

dobivaj vesti na viber

Многу е лошо, вели Кочов, секој ден да слушате дека рангирањето на УКИМ од ден на ден паѓа.

„На времето, кој и да беше министер, се плашеше да се доближи на Ректоратот, а сега имаме обратна ситуација. Се плаши ректорот, како и деканите, да оди во Министерството за образование за да побара одредени ставки од буџетот за да може да трошат одредени финансиски средства. Ние мора да го подигнеме својот глас и да побараме УКИМ да биде решен во Законот за високото образование еднаш и засекогаш“, дециден е Кочов.

Професорот на Машинскиот факултет потврдува дека и професорите и студентите творат во тешки услови. Како пример ги наведува лошите инфраструктурни услови на факултетите, а како што оцени, многу од нив ги немаат ниту основните материјали за функционирање и одвивање на наставата.

„Филолошкиот факултет навистина е под сите стандарди. Од многу страни тече, распаднати ѕидови. УКИМ не смее да дозволи, на пример, ФИНКИ да нема простории. Распределени се под кирија на разни факултети, а имаат 4.000 студенти. Од друга страна, групата македонски јазик да нема студенти, да не можеме да го негуваме нашиот јазик. Тоа е нешто што навистина не смееме да си го дозволиме“, додава Кочов во интервјуто.

Според него, никогаш не се случило платите на универзитетските професори да бидат на толку ниско ниво, а додава дека и на студентите мора да им се обезбедат човечки услови за творење.

Ќе се борам, вели Кочов, за европско образование, за европски тренд.

За сметка на тоа, подготвен е, доколку се избори за ректорската позиција, да се откаже и од приходите што му следуваат на ректорот и да остане само на платата од Машинскиот факултет.

Дали има корупција и непотизам на Универзитетот, за конкуренцијата и новите трендови што таа ги наметнува, дали првиот човек на Универзитетот знае да се одбрани од политички подметнувања, колку политиката меша прсти во високото образование и слично, во интервјуто за „Макфакс“ со кандидатот за ректор на УКИМ, универзитетскиот професор Атанас Кочов.

Можете да прочитате

Јаневски до Арсовска: Добивте покачување над 70 илјади денари, земате плата над 2.500 евра, не работите ништо и донесовте банкрот

Намалена затворската казна на Марјан од “Доказ М”, дел за уцените ќе се суди одново

Ќе одговара ли и битолчанец за претепувањето на Пендиков, новопечениот Бугарин му открил детали на обвинителот