Утрински Весник
Политички Партии

СДСМ со одговор до ВМРО-ДПМНЕ: Со судски пресуди е потврден криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, ортаците се во Белиот дворец 

СДСМ: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребуваат довербата на граѓаните и ја блокираат работата на Собранието

Со судски пресуди е потврдени криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, партија која со судска одлука е потврдено дека е злосторничко здружение, се вели во соопштението од СДСМ како одговор на претходното соопштение од опозициската партија во кое ја обвинуваат власта и институциите дека наместо да ги гонат, тие се ортаци со најголемите криминалци и наркобосови во државата.

dobivaj vesti na viber

– Оттука ортаците на криминалот е јасно дека се во Белиот дворец, исто така со судски одлуки докажано дека е стекнат на криминален начин, врз грбот на граѓаните. Бројни судски пресуди за долгогодишни затворски казни, стотина осудени сегашни и поранешни партиски функционери на ВМОР-ДПМНЕ со нивни  јавни признанија, кажуваат до кој степен е криминогена партија и кои се ортаците, стои во соопштението од СДСМ.

Во соопштението од СДСМ се вели и дека за работата на полицијата денеска говорат бројките кои покажуваат за 31% намалување на стапката на криминалитет и намалување на бројот на кривични дела.

Можете да прочитате

Ковачевски: Не трошиме за милионски жални врби, галии, стиропор туку го унапредуваме здравството

Демократски сојуз: Стејт Департментот алармира за корупција на владата, а СДСМ го саботира предлог-законот за борба против висока корупција

Ковачевски-Павлова: Со проекти од енергетиката, инфраструктурата и животната средина, се обезбедува стабилност и побрза интеграција во ЕУ