Утрински Весник
Свет

Саудискиот принц Мохамед бин Салман именуван за премиер со кралски указ

Саудискиот принц Мохамед бин Салман именуван за премиер со кралски указ

Кралот на Саудиска Арабија Салман бин Абдулазиз го назначи својот син и наследник, принцот Мохамед бин Салман, за премиер, функција која традиционално ја извршува кралот, објави државната новинска агенција СПА.

dobivaj vesti na viber

Мохамед бин Салман (37), кој е де факто владетел на Саудиска Арабија, претходно ја извршуваше функцијата министер за одбрана.

Според кралскиот декрет, во реконструкцијата на владата за министер за одбрана е назначен вториот син на кралот Салман, принцот Клајд, додека за енергетика е уште еден од неговите синови, принцот Абдулазиз бин Салман.

Во декретот се вели дека кралот ќе продолжи да претседава со состаноците на владата, пренесува „Ројтерс“.

Принцот Мохамед се наметна како владетел на Саудиска Арабија во 2017 година додека се обидуваше да ја одвикне економијата на земјата од нејзината зависност од нафта. Тој им дозволуваше на жените да возат и ја потисна моќта на свештениците над општеството, но неговите реформи донесоа и масовни репресии врз неистомислениците.

Убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул во 2018 година го наруши неговиот углед и ги затегна односите на кралството со САД и другите западни сојузници.

Според „Гардијан“, критичарите на саудиската влада веруваат дека тајмингот на одлуката за негово назначување за премиер е речиси сигурно поврзан со тужбата во САД во врска со неговата наводна улога во убиството.

Следната недела е крајниот рок за американската администрација да процени дали случајот што го покрена свршеницата на Кашоги, Кадија Џенгиз на принцот Мохамед, може да биде заштитен со суверен имунитет, кој обично му се дава на светски лидер како премиер или крал.

Можете да прочитате

Бездомник почина на плоштадот Свети Петар; Ватикан: Дождот и студот му ја влошија состојбата

Русија ги вклучи Цукерберг и „Мета“ во екстремистичките организации

Тинејџер пукал во две училишта во Бразил, има мртви