Утрински Весник
Спорт

Пливачот Марко Пејчиновски доби стипендија од државата во износ од 200.000 денари

Пливачот Марко Пејчиновски доби стипендија од државата во износ од 200.000 денари

Младиот пливач Марко Пејчиновски кој летово исплива дури 64 километри во Охридското езеро, денеска беше примен од премиерот Димитар Ковачевски, кој му честита на досегашните спортски успеси.

dobivaj vesti na viber

Првиот човек на македонската влада на херојот Марко, кој плива со вроден хендикеп на ногата, му ја врачи одлуката за стипендија во износ од 200.000 денари, средства обезбедени преку Националната федерација „Спорт за сите”.

„Со доделувањето на стипендијата на овој млад спортист му беше укажана почит и благодарност за неговиот личен пример на пожртвуваност и високи спортски успеси кои Пејчиновски ги посвети на подигнувањето на свеста за лицата со ретки болести. Неговиот последен спортски успех, кој предизвика восхит, е препливувањето на делницата од 64 километри на релација Охрид – Струга – Св. Наум – Охрид. На средбата беше разговарано и за идните спортски и професионални планови на младиот спортист и за заложбите на Владата за вложување во модерна, безбедна и пристапна спортска инфраструктура наменета за рекреативни и професионално спортување, со цел да го развиваме спортот согласно со светските стандарди“, се вели во соопштението од кабинетот на Ковачевски.

На средбата присуствуваше и првиот човек на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски.

Можете да прочитате

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето

Роналдо честел вечера во Доха, тројца од соиграчите не се појавиле

Де Брујне: Стари сме, немаме шанси да дојдеме до титулата