Утрински Весник
Балкан

Самарас: Извештајот на Бакојани за Косово не ја претставува Грција

Samaras Naslovna E1436174367543.jpg

Поранешниот грчки премиер Андонис Самарас денеска ја критикуваше Дора Бакојани, известувачот за прием на Косово во Советот на Европа, посочувајќи дека нејзиниот извештај за Косово не ја претставува Грција, ниту културата и традициите на таа земја. -Грозните работи што се случија неодамна во врска со Косово не ги претставуваат Грција и хелинизмот, рече Самарас. Според поранешниот премиер Грција треба да се занимава со одбележувањето на 50-годишнината од турската инвазија на Кипар, наместо, како што рече, „да го влече хеленизмот по опасни патеки, како со резолуцијата за Косово“.

Можете да прочитате

Амбасадорот на САД во Белград: Признавањето на Косово нема да биде услов за влез на Србија во ЕУ, туку нормализација

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Заев и Ципрас: Договорот од Преспа даде нов моментум за европската перспектива на Западен Балкан