Утрински Весник
Спорт

Салернитана го отпушти тренерот по дебаклот од Аталанта

Салернитана го отпушти тренерот по дебаклот од Аталанта

Давиде Никола веќе не е тренер на Салернитана, пренесува официјалниот сајт на клубот. Неговото отпуштање доаѓа само неколку часа по кошмарниот пораз од Аталанта со 2:8 во дуелот од Серија А.

dobivaj vesti na viber

Кремонезе пред два дена го отпушти тренерот Масимилијано Алвини.

Салернитана се наоѓа на 16. позиција во поредокот со 18 бодови од 18 натпревари. Тимот нема победа од октомври кога го победи Лацио со 3:1, а потоа забележа четири порази и две нерешени средби.

Давиде Никола ја презеде Салернитана во февруари 2022 година и му помогна на тимот да избегне испаѓање минатата сезона.

Можете да прочитате

Проблем за Њукасл – Гордон го прекршил законот

Челси ќе достави понуда за Рафаел Леао

ПСЖ му го продолжи договорот на Карбатиќ