Утрински Весник
Свет

Илјадници Французи на протест, бараат излегување на земјата од НАТО

Илјадници Французи на протест, бараат излегување на земјата од НАТО

Во Париз започна протест против испораката на оружје во Украина и за повлекување на Франција од НАТО на предлог на Партијата на патриотите, јавува дописникот на РИА Новости.

dobivaj vesti na viber

Акцијата наречена „Марш за мир“ започна на метро станицата Порт-Ројал во близина на луксембуршката палата, каде се наоѓа францускиот Сенат. Како што додава дописникот на руската агенција, во акцијата учествуваат неколку илјади луѓе.

Тие извикуваат пароли: „Наскоро ќе го напуштиме НАТО“, „Макрон, не ја сакаме твојата војна“, „Макрон во пензија“, „Урсула, нема, не те сакаме“.

На плакатите на учесниците може да се прочита: „Стоп за војната предизвикана од САД и НАТО“, „Слобода, вистина, отпор“, „Гласање недоверба – мир во Франција“.

Како што изјави претходно за РИА Новости, Флоријан Филип, лидерот на партијата Патриоти, „се повеќе Французи почнаа да ја разбираат природата на конфликтот во Украина“, а политиката на земјите од ЕУ е „насочена кон служење на интересите на САД.

Можете да прочитате

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Францускиот парламент го поддржа владиниот план за нуклеарна обнова: Клучната точка е изградбата на шест нови реактори

„Бугарија е приоритет“ – ЕУ издвојува 600 милиони евра за зајакнување на бугарската граница со Турција