Утрински Весник
Македонија

САД и Велика Британија погодија најмалку 30 цели во Јемен

САД и Велика Британија синоќа погодиле најмалку 30 цели на најмалку 10 локации во Јемен, во вториот ден од големите операции на САД против групите поврзани со Иран по смртоносниот напад врз американските војници минатиот викенд.

Нападите ги погодија затрупаните складишта за оружје на Хутите, ракетните системи и лансери што ги користеа Хутите за напади врз бродови во Црвеното Море и беа насочени кон 13 локации низ целата земја, соопшти Пентагон.

Американскиот секретар за одбрана, Лојд Остин рече дека нападите имале поддршка и од Австралија, Бахреин, Канада, Данска, Холандија и Нов Зеланд.

-Оваа колективна акција испраќа јасна порака до Хутите дека тие ќе продолжат да трпат понатамошни последици доколку не ги прекинат нивните нелегални напади врз меѓународните бродови и поморските бродови.

Нема да се двоумиме да ги одбраниме животите и слободниот проток на трговија во еден од најкритичните водни патишта во светот, се вели во соопштението на Остин.

Во петокот, Соединетите Држави извршија напади во Ирак и Сирија врз повеќе од 85 цели поврзани со иранскиот корпус на гардата на исламската револуција и милициите што ги поддржува, при што наводно загинале речиси 40 луѓе.

Нападите, кои ги осудија Иран и Ирак, беа одмазда за нападот со беспилотно летало во кој загинаа тројца американски војници и беа ранети повеќе од 40 американски војници во Јордан минатата недела.

Можете да прочитате

Стоилковски: Анастасов од СДС излажа, Пробиштип се труе со тешки метали, а тој реди соларни панели

Бојмацалиев: Никој ниту сега ниту порано саботираше некого, 140.000 обрасци за патни исправи се на пат кон Македонија

Пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го послушале министерот Тошковски и не поминале на граница со старите патни исправи