Утрински Весник
Спорт

Сабаленка и Рибакина во финалето на Мастерсот во Индијан Велс

Сабаленка и Рибакина во финалето на Мастерсот во Индијан Велс

Арина Сабаленка и Елена Рибакина ќе се борат за трофејот на Мастерсот во Индијан Велс.

dobivaj vesti na viber

Белорусинката, втората тенисерка во светот и шампионка на Мелбурн, во полуфиналето ја совлада Марија Сакари со резултат 6:2, 6:3.

За помалку од час и половина Сабаленка со доминантна игра ја забележа петтата победа во меѓусебните средби.

Рибакина победи уште поубедливо против светската број 1 Ига Швјонтек – 6:2, 6:2.

Русинката со пасош на Казахстан можеше да слави поубедливо, но претрпе брејк при резултат 5:1 во вториот сет.

Сепак, таа возврати со ребрејк за победа во следниот гем.

Финалето во Индијан Велс ќе биде реприза на борбата за трофејот на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен, кога титулата ја освои Сабаленка.

Можете да прочитате

Лука Модриќ влезе во игра и по шест минути со гол му донесе победа на Реал

Ливерпул го победи Челзи и го освои трофејот во Лига купот

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома